Sportowe buty i cała prawda

23:04, czwartek, 1 Marzec 2018

Właściwie nie o buty tu chodzi.

Tylko o całą prawdę o ćwiczeniach. Fizycznych.
Zainspirował mnie oglądany wczoraj program w BBC Earth „Cała prawda o ćwiczeniach”, w którym prowadzący badał swój organizm aby sprawdzić wpływ ćwiczeń na zdrowie.
Najbardziej interesującym mnie fragmentem było spotkanie ze specjalistą badającym wzrost (NIT) metabolizmu podczas ruchu. Nie chodzi jednak o incydentalny, spektakularny ruch z gatunku „codziennie biegam dwie godziny” czy „po 12 godzinach siedzenia w biurze ćwiczę na siłowni”. Chodzi o codzienny ruch, zwykłe chodzenie (zamiast jeżdżenia) lub stanie zamiast siedzenia …
Ponieważ 80% ludzi nie ćwiczy regularnie, dlatego ważne jest ile ruszają się w ciągu dnia. Tak zaprojektowany jest ludzi organizm – trzeba się ruszać!
Prowadzący zrobił test na sobie – założył specjalnie wyposażone w czujniki spodenki i pierwszego dnia poruszał się jak zwykle, a drugiego – jak najwięcej,  nie ćwicząc jednak, unikając jednak  siedzącego trybu życia. Okazało się, że poziom NIT w drugim dniu testu znacznie wzrósł w porównaniu z dniem poprzednim, gdy się tyle nie ruszał. Spalił wtedy o 500 kcal więcej!
Ciągły ruch to nie tylko dobry sposób spalania kalorii ma też ogromny wpływ na naszą fizjologię. Należy ruszać się przynajmniej raz w ciągu godziny, bo inaczej podnosi się poziom cukru i tłuszczu we krwi. Należy stale się ruszać. Nie wystarczy ćwiczyć godzinę na siłowni po całym dniu siedzenia w bez ruchu – jest coraz więcej danych potwierdzających, że to właśnie taki tryb życia prowadzi do groźnych chorób mogących prowadzić do śmierci.
Nieudolnie streszczam Wam ten film, bo ten styl aktywności fizycznej zawsze był mi najbliższy. Mimo otaczającej mnie słabszej lub silniejszej presji otoczenia, niezwykle opornie poddaję się aktywności sportowej, natomiast bardzo chętnie i spontanicznie ruszam się. Wstaję, podam, przyniosę, zaniosę, spaceruję podczas rozmów telefonicznych, parkuję daleko od wejścia do sklepu (chyba, że bije żabami…), niekoniecznie jeżdżę windą.
A znowu – piszę o tym także w związku z coraz mocniej eksponowaną modą na noszenie sportowego obuwia do casualowych, a nawet eleganckich stylizacji. Bądźmy szczerzy – łatwiej jest zastosować w praktyce wytyczne, o których powyżej opowiadałam, w wygodnych sportowych butach, niż w szpilkach … które nota bene uwielbiam ….
Więc w ramach pracy nad samą sobą przygotowałam trochę inspiracji, które może Wam także się przydadzą :)

Slajd1 Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5

Mam też klika moich dotychczasowych prób …
Slajd6 Slajd7Pozdrawiam Was serdecznie pisząc ten post jednak w sposób tradycyjny – siedząc. A może trzeba opracować nowy system pisania w biegu?

 

 

One thought on “Sportowe buty i cała prawda

  1. Cześć, zastanawiam się nad zakupem kilku ciuchów z Extreme Hobby. Posiada ktoś może coś z ich kolekcji sportowej (https://extremehobby.eu/pl/83-odziez-sportowa tutaj jak coś) ? Chciałbym kupić sobie pod siłownie i też do biegania ale wolałbym poznać kogoś z forum opinie, jest tu ktoś taki? Na czym mi zależy? Przede wszystkim na:
    1. Wytrzymałości ciuchów.
    2. Dobrym, oddychającym materiale, wiadomo jakie są teraz temperatury…
    3. Wiadomo, żeby cena też nie zabiła

Comments are closed.