5 filmów na świątecznie (i nie tylko) wieczory

15:15, niedziela, 25 Grudzień 2016

 

Mój ulubiony relaks, nie tylko świąteczny, to wieczorny seans filmowy, który oglądamy na dużym ekranie. „Rzucamy” na niego filmy i efekt mamy zupełnie  kinowy.
Oglądamy dużo, lepszych, gorszych filmów. Kino stworzone w zaciszu własnego salonu, z winem zamiast popcornu i coli …

Polecam Wam kilka ostatnio widzianych filmów, przy których można zrelaksować się, ale też pamiętać o nich dłużej.

1. Tampopo

tampopo-1

Japońska komedia z 1985 roku. To właściwie powinno wystarczyć za znaczną część rekomendacji, bo ile znamy japońskich komedii? Współczesny japoński kowboj postanawia pomóc tytułowej bohaterce Tampopo w stworzeniu doskonałej zupy. Surrealistyczny kulinarny film. Przygotujcie jedzenie na czas seansu!

2. Zbrodniarz i Panna
[1963] Zbrodniarz.i.panna.avi_snapshot_00.25.00_[2014.09.23_01.01.52]

Polskie kino kryminalne z 1963 roku. Jak to w polskich filmach z dawnych lat – plejada gwiazd, fantastyczne aktorstwo, które wcale nie trąci myszką.
Nie obawiajcie się, nie ma w tym filmie martyrologii ani socrealistycznej propagandy. Dzięki scenariuszowi Macieja Słomczyńskiego czyli mojego ulubionego Joe Alexa mamy światowy, uniwersalny film, który mógłby się dziać zawsze i wszędzie. A niedawno znowu modna moda z lat 60 jest tu bardzo autentyczna :).

3. Boska Florence

Boska_Florence_-_wpr

„Boska Florence” – to chyba najbardziej topowy z mojej listy. Ta obsada! Boska Meryl Streep, jak zwykle uroczy, choć podstarzały już Hugh Grant i obdarzony wyrazistą mimiką Simon Helberg – to musiało się udać! Oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiada historię Florence Foster Jenkins, która nie posiadając głosu marzy o zostaniu śpiewaczką operową.
Uprzedzam – dla osób muzycznie wrażliwych będzie to film trudny do wysłuchania!
Nie nastawiajcie się na prostą komedię. To śmiech przez łzy. Ale warto.

4. Mężczyzna Idealny

A-Perfect-Man-2015-3

Francuski triller z 2015 roku. Fabuła początkowo przypomina amerykańskie „Między wierszami” (The Words) : młody mężczyzna marzy o karierze pisarskiej, jednak kolejne wydawnictwa odrzucają jego książki. Aż pewnego dnia znajduje pamiętnik zmarłego starszego pana i wydaje go pod własnym nazwiskiem.
I tu podobieństwa kończą się.
Pierwsze kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Spirala nakręca się … aż do świetnego zakończenia. I tyle Wam powiem! Żadnych szczegółów nie będzie!
Amerykańskiego filmu nie pamiętam, a francuski tkwi we mnie do dziś.

5. Anioł / Ghadi

ghadi_21

Libańska przeurocza komedia z 2015 roku. Społeczność małego miasteczka nie chce zaakceptować chłopca z zespołem Downa i próbują nakłonić ojca dziecka do oddania małego. Oczywiście nie stanie się tak, a dlaczego? To musicie zobaczyć!
Pogodny i ciepły film, w którym dobro zwycięża. Żeby tak  było w życiu …

W następnym wpisie o filmach, który wymyśliłam pisząc ten – polecę Wam męskie filmy, które z przyjemnością obejrzycie z Waszymi facetami!

zdjęcia pochodzą ze stron dystrybutorów i przestrzeni internetu