Inspiracja – Rafał Olbiński „Potrzeba dwuznaczności II”

20:43, sobota, 19 Listopad 2016

2DSC_0666

„Przed obrazem jak przed piękną kobietą, trzeba zastygnąć w zachwycie” Rafał Olbiński

W poszukiwania inspiracji do nowych: ja – stylizacji, Waldek – zdjęć, sięgamy po „Zalety dwuznaczności II” Rafała Olbińskiego. To niezwykły album.
Nieoczywisty eroyzm kobiet, przyroda, chmury …
Surrealistyczne obrazy Olbińskiego nie pozwalają na szybkie „przekartkowanie”.
Będziemy je oglądać i oglądać nieustannie, znajdując nowy fascynujący element.

7DSC_0546

Rafał Olbiński znany Wam może bardziej jako autor plakatów powstających w Polsce w latach „słusznie minionych”, jest obecnie jednym z nielicznych polskich twórców rozpoznawalnych na świecie.
W latach, gdy Olbiński rozpoczynał pracę w Polsce, nie istniała potrzeba komercyjnej reklamy. Powstające wtedy plakaty filmowe czy teatralne  miały zupełnie inny, niż obecnie, charakter. Tworzone przez wybitnych artystów były dziełami sztuki.
Kiedyś Krzysztof Kieślowski w swoim biograficznym filmie „I’m so so …” z 1998 roku powiedział o znacznie gorszej cenzurze, niż ta polityczna, z którą musiał się borykać jako twórca tworzący w latach 70-80. Powiedział, że znacznie gorszą cenzurę stanowić będzie „oglądalność”…

4DSC_0731

„Powaga jest matką miernoty” Rafał Olbiński

6DSC_0598

„Człowiek nie potrafi być obiektywny, obiektywny jest tylko kosmos” Rafał Olbiński

8DSC_0526

 

Rafał Olbiński – plakacista, malarz i grafik. W roku 1981 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobył wielkie uznanie krytyków i publiczności. Jego plakaty i ilustracje regularnie ukazują się na łamach takich magazynów jak „New York Times”, „New Yorker” czy „Time”. Jest zdobywcą najważniejszych międzynarodowych nagród (m.in. Society of Illustrators in New York, Art Directors Club of New York, Prix Savignac w Paryżu). Jego dzieła znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej.

3DSC_0691

 

„Zalety dwuznaoczności II” Rafał Olbiński – Empik

zdjęcia – Waldek Piotrowski